Subcommittees

Subcommittees

Subcommittee on Case Progression Standards

Subcommittee on Case Progression Standards
Subcommittee on Case Progression Standards

Chair: Hon. Linda Porter

Subcommittee Members:  Hon. Kent Florom, Hon. Elizabeth Crnkovich, Hon. Anne Paine, Hon. Robert O'Neal, Hon. Ross Stoffer, Senator Gwen Howard, Todd Reckling, Brad Gianakos, Gail Steen, Alicia Henderson, Mark Ells, Gwen Hurst-Anderson

Files: 

Subcommittee on Implementing National Council of Juvenile and Family Court Judges Delinquency Guidelines

Subcommittee on Implementing National Council of Juvenile and Family Court Judges Delinquency Guidelines
Subcommittee on Implementing National Council of Juvenile and Family Court Judges Delinquency Guidelines

Subcommittee Members: Linda Buehler, Ellen Brokofsky, Scott Carlson, Gary Dietrich, Jon Edwards, Audrey Elliot, Nicole Goaley, Matthew Headly, Alicia Henderson, Dr. Matthew Hutt, Richard Jensen, Gary Krajewski, Bob Lindemeier, Ann Marcuzzo, Sandra Markley, Katherine McGowan, Dr. Dalinda Mercer, Larry Nelson, Terri Nutzman, Michelle Oldham, Todd Reckling, Paul Schaub, Dr. Mandy Shaw, Dr. Allan Smith, Cherie Smith, Peg Stevens, Tom Strigenz, Margene Timm, Rachel Warne, Derek Weimer, Judith Wells, Reginald Young

Subcommittee on Immigration Issues

Subcommittee on Immigration Issues
Subcommittee on Immigration Issues

Chair: Hon. Patrick Runge

Subcommittee Members: Hon. Patrick McDermott, Todd Landry, Kevin Ruser, Tom Incontro, Kelly Coughlin, Angela Korpas, Laurene Barrett, Elizabeth Waterman, Kurt McBride, Derek Mitchell, Sarah Helvey

Subcommittee on Guardians ad Litem

Subcommittee on Guardians ad Litem
Subcommittee on Guardians ad Litem

Chair: Chris Costantakos

Subcommittee Members: Hon. Linda Senff, Hon. Patrick Runge, Hon. Vernon Daniels, Bob Goodwin, Carole McMahon Boies, Chris Costentakos, David Pantos, Kathy Bigsby Moore, Kelli Hauptman, Lynette Boyle, Richard Stafford, Stacey Conroy, Tina Marroquin

Speaker/Consultant: Prof. Bruce Boyer

Subcommittee on Tribal/State Court Collaboration

Subcommittee on Tribal/State Court Collaboration
Subcommittee on Tribal/State Court Collaboration

Chair: Hon. Judge Patrick Runge 

Subcommittee Members: Judge Harmon, Judge Porter, Judge Runge, Judge Vampola, Barbara Eagle, Carole McMahon-Boies, Dave Pantos, Debora Brownyard, Gwen Hurst-Anderson, Gwen Porter, Kurt Siedschlaw, Rosalynd Koob, Sarah Helvey, Sherri Eveleth